Послуги:

Надаємо кожному клієнту по одній безкоштовній консультації на тему податків.

Повернення депозитів - юридичне диво чи реальність

Сьогодні на вітчизняному ринку банківських послуг продовжує залишатися актуальним питання повернення депозитів. Влада намагається стримати відтік коштів у виглядів депозитів з банків, приймаючи відповідні нормативно - правові документи, котрі не завжди відповідають не лише інтересах пересічних громадян, але й нормам та вимогам чинного законодавства.

Ще торік Нацбанк прийняв рішення про заборону дострокового розірвання депозитних договорів, проте вкладникам усе ж таки вдавалося через суд повертати свої кошти. Нещодавно фінансова ситуація в деяких банках ще ускладнилась, через що НБУ увів у них тимчасову адміністрацію, з часу запровадження якої протягом шести місяців неможливо забрати свій депозит, навіть за рішенням суду.

Однак, необхідно пам’ятати, що з кожної ситуації є вихід, головне потрібно діяти. Адже, як показує практика лише 25 % вкладників звертається до фахівця за захистом свого права щодо повернення депозиту. При чому, у 18% вкладників мають місце суб’єктивні обставини (хвороба, виплата кредиту, інше)

В ситуації, що склалася на вітчизняному ринку банківських послуг практикуються різні способи повернення депозиту. Останнім часом популяризується спосіб заміни депозиту на кредит. Такий спосіб має місце, якщо у Вас або у Ваших родичів в одному банку є кредит і депозит. Можна спробувати домовитися про взаємозалік і в різних банках. Але необхідно пам`ятати, що такі дії необхідно вчиняти тільки за участю банку.

Якщо закінчився термін депозитного договору , можна перевести гроші на поточний рахунок. Хоча гроші з картки не знімете, але в магазині розрахуватися можна. Також можна скористатися цільовою депозитною програмою банку.

Якщо ж з об’єктивних причин іншими способами неможливо повернути депозит, необхідно звертатися в суд. Пам’ятайте, спілкуватися з банком потрібно не усно, а неодмінно письмово – писати заяви з вимогою повернути вкладені кошти. У разі дострокового зняття тимчасової адміністрації, тобто якщо банк раніше відновить свій фінансовий стан, до виконання насамперед візьмуть письмові заяви. Якщо в банку пропонують продовжити депозит, це можна зробити, але не погоджуватися на шість місяців, а тільки на короткий термін, саме через те, що мораторій можуть зняти достроково.

Як показує практика, останнє слово майже завжди залишається за судом. При чому, ми не радимо, незважаючи на раніше складену практику, звертатися в наказному провадженні. Оскільки, суди останнім часом на заяви вкладників про видачу судового наказу приймають ухвалу про відмову у відкритті наказного провадження, вбачаючи спір про право. Вважаємо, що для економії часу та надійності, слід подавати до суду відразу позовну заяву про витребування суми депозиту, а не заяву про видачу судового наказу.

Залежності від існуючого у вашому банку режимі, ми пропонуємо наступні практичні схеми повернення депозиту:

1) Якщо банк працює у звичайному режимі. Згідно з умовами "депозитного" договору, ви маєте право звернутись до банку з письмовою заявою, з проханням повернути всю суму депозиту достроково. Якщо на дану заяву отримаєте відмову, мотивовану накладенням мораторію правлінням НБУ – звертайтеся до суду. За договором банківського вкладу, незалежно від його виду, банк зобов'язаний видати вклад або його частину на першу вимогу вкладника, крім вкладів, зроблених юридичними особами на інших умовах повернення, які встановлені договором. Умова договору про відмову від права на одержання вкладу на першу вимогу є нікчемною.

У судовому засіданні буде встановлено суперечність Постанови правління Національного банку України в частині уведення мораторію на задоволення вимог кредиторів банку та нормам Цивільного кодексу України. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади (до яких належитьНБУ) та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України. Частиною 3 статті 22 Конституції України гарантується, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу наявних прав і свобод, це також стосується і підзаконних актів, які повинні відповідати Конституції України та законам України.

Згідно з положеннями частини 4 статті 8 ЦПК України у разі невідповідності правового акта закону України суд повинен застосовувати акт законодавства, який має вищу юридичну силу, таким чином, вам зобов'язані повернути депозит.

2) Якщо банком керує тимчасова адміністрація. Діяльність тимчасової адміністрації регулюється главою 15 Закону України "Про банки і банківську діяльність" від 07.12.2000 р. Відповідно до ст. 85 цього Закону НБУ має право на введення мораторію на задоволення вимог кредиторів (тобто вкладників банку) під час діяльності тимчасової адміністрації, але не більше шести місяців. У такому випадку, щоб повернути свій депозит, ви згідно зі ст. 512-514 Цивільного кодексу України можете поступитися правом вимоги депозиту іншій особі, наприклад вашим друзям чи родичам. Тоді на нього не буде розповсюджуватися дія мораторію. Також ви можете продовжити термін депозиту на один місяць (якщо у банку є така депозитна програма). Відповідно до ст. 85 Закону України "Про банки і банківську діяльність" мораторій не поширюється "на задоволення вимог кредиторів, що виникли у зв'язку із зобов'язаннями банку під час здійснення тимчасової адміністрації банку.

Також, згідно зазначеної статті, мораторій на задоволення вимог кредиторів поширюється на зобов’язання, строки виконання яких настали до призначення тимчасової адміністрації. Мораторій не поширюється на обслуговування поточних операцій, здійснюваних тимчасовим адміністратором, на вимоги щодо виплати зарплати, аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної здоров’ю громадян, авторської винагороди, а також на задоволення вимог кредиторів, що виникли в зв’язку із зобов’язаннями банку під час здійснення тимчасової адміністрації банку.

Вищенаведені схеми повернення депозитів вкладників, не є вичерпними і можуть модулюватися по кожній конкретній ситуації. Сподіваємось, наші практичний рекомендації з цього питання, викладені в даній статті, стануть Вам в пригоді та допоможуть відстояти свої права. З цією метою ми завжди готові по індивідуально підібраній схемі здійснити професійне представництво інтересів вкладника як на етапі досудового врегулювання питання, так і в процесі судового розгляду.

При цьому, ми пропонуємо ряд юридичних послуг щодо захисту Ваших порушених прав в суді, а саме:

  • підготовка позовної заяви до суду;
  • звільнення позивача (вкладника) від сплати держмита як споживача банківських послуг;
  • супровід виконавчого провадження.

Крім того, ми готові здійснити для вас аудит документів під час покупки чи обміну депозиту, надати правове консультування щодо продовження строку депозиту.

Звертайтеся, завжди раді проконсультувати та допомогти
у вирішенні Ваших проблем!

Інші статті:Тел: (096)135 0 292
(032) 227 87 62, м. Львів,
вул. Фурманська, 5, оф.14, (біля Оперного театру)
email: office@caesar.in.ua

Український рейтинг TOP.TOPUA.NET